ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА
ISSN 1561-9184 (друкована версія), ISSN 2616-6380 (електронна версія)

English
Ukrainian
Головна > Архів > N 1 (2024): ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА > 5
________________________________________________________

УДК 629.76/.78; 629.78; 629.76

Технічна механіка, 2024, 1, 50 - 57

ВПЛИВ ДЕТОНАЦІЙНОЇ ХВИЛІ НА ПЕРЕРОЗШИРЕНИЙ НАДЗВУКОВИЙ ПОТІК ГАЗУ В СОПЛІ

DOI: https://doi.org/10.15407/itm2024.01.050

Василів С. С., Кіріченко О. О.

      ПРО ЦИХ АВТОРІВ

Василів С. С.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України,
Україна

Кіріченко О. О.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України,
Україна

      АНОТАЦІЯ

      Для розв’язку задачі керування високоманевреними літальними апаратами запропоновано застосовувати детонаційний процес. Мета роботи – дослідження нового способу керування вектором тяги ракетного двигуна впливом детонаційної ударної хвилі на потік газу в соплі.
      Відомо, що спосіб керування вектором тяги вдувом газу в надзвукову частину сопла ракетного двигуна має одну з найменших втрат питомого імпульсу, високу швидкодію та дозволяє отримати значну бокову силу. Однак для сучасного рівня ракетної техніки є потреба в покращенні цих характеристик. В якості способу інтенсифікації процесів, що впливають на основний потік газу і створюють бокову силу, розглядається детонація. Її особливості дозволяють створити систему для імпульсної корекції траєкторії літального апарата. З метою досліджень особливостей такої системи авторами було проведено експериментальні дослідження впливу детонаційної хвилі на надзвуковий потік в соплі. Розроблені і виготовлені модель сопла та газогенератор для ініціювання детонаційної хвилі, що взаємодіяла з основним надзвуковим потоком повітря. В процесі експериментів було виявлено ефект відриву детонаційною хвилею основного потоку від стінки сопла при його роботі в режимі перерозширення. Тривалість такого явища набагато перевищувала тривалість впливу продуктів детонації на основний потік повітря в соплі, що дозволяє застосувати цей ефект для створення нового способу керування вектором тяги реактивного двигуна.
      Для більш ширшого розуміння результатів експерименту було проведено чисельне моделювання розповсюдження детонаційної хвилі в надзвуковому потоці для умов випробувань. Моделювання проводилося в нестаціонарній плоскій постановці за допомогою прикладного програмного пакету SolidWorks. Метою моделювання була оцінка структури потоку та значення відносної бокової сили, створеної зміною цієї структури в процесі вдуву продуктів детонації в надзвукову частину сопла. Отримано еволюцію поля тиску для конкретних значень часу. Визначено відносну бокову силу при вдуві продуктів детонації в надзвуковий потік повітря в соплі.
      Описані особливості і спосіб керування вектором тяги реактивного двигуна можуть мати застосування в безпілотних системах, що працюють в широкому діапазоні швидкостей.
      Pdf (Український)







      КЛЮЧОВІ СЛОВА

вдув, детонаційний двигун, закритична частина, керування вектором тяги, сопло

      ПОВНИЙ ТЕКСТ:

Pdf (Український)









      ПОСИЛАННЯ

1. Игдалов И. М., Кучма Л. Д., Поляков Н. В., Шептун Ю. Д. Динамическое проектирование ракет. Задачи динамики ракет и их космических ступеней. Днепропетровск: ДНУ. 2010. 264 с.

2. Шишков А. А., Панин С. Д., Румянцев Б. В. Рабочие процессы в ракетных двигателях твердого топлива. М.: Машиностроение. 1988. 240 с.

3. Игдалов И. М., Кучма Л. Д., Поляков Н. В , Шептун Ю. Д. Ракета как объект управления. Под ред. С. Н. Конюхова. Днепропетровск: Арт Пресс, 2004. 544 с.

4. Коваленко Т. А., Шептун Ю. Д. Космические ступени как объект управления. Информационные технологии в управлении сложными системами: сборник докладов. 2011. С. 210–213.

5. Волков К. Н., Емельянов В. Н. , Яковчук М. С. Нестационарный поперечный вдув струи газа в сверхзвуковой сопловой поток. Теплофизика високих температур. 2020. Т. 58, №2. С. 256–265. https://doi.org/10.1134/S0018151X20020212

6. Быков Н. В., Калугин В. Т. Численное моделирование импульсного вдува струи в закритическую часть сопла ракетного двигателя. Комплексные проблемы развития науки, образования и экономики региона. 2015. № 1(5). С. 64–72.

7. Физика взрыва. Под ред. Л. П. Орленко. М.: Физматлит, 2002. 823 с.

8. Василів С. С., Тернова К.В. Керування вектором тяги шляхом вдуву продуктів детонації в надзвукову частину сопла. Технічна механіка. 2023. №1. С. 68–75. https://doi.org/10.15407/itm2023.01.068





Copyright (©) 2024 Василів С. С., Кіріченко О. О.

Copyright © 2014-2024 Технічна механіка


____________________________________________________________________________________________________________________________
КЕРІВНИЦТВО
ДЛЯ АВТОРІВ
Правила для авторів =================== Політика відкритого доступу
Політика відкритого доступу =================== ПОЛОЖЕННЯ
про етику публікацій
ПОЛОЖЕННЯ про етику публікацій ===================