ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА
ISSN 1561-9184 (друкована версія), ISSN 2616-6380 (електронна версія)

English
Russian
Ukrainian
Головна > Архів > № 2 (2018): ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА > 4
________________________________________________________

УДК 621.002.56

Технічна механіка, 2018, 2, 44 - 59

СПІЛЬНЕ ЗАСТОСУВАННЯ МЕТОДІВ ВИПАДКОВОГО ПОШУКУ З ГРАДІЄНТНИМИ МЕТОДАМИ ОПТИМІЗАЦІЇ ПРОЕКТНИХ ПАРАМЕТРІВ І ПРОГРАМ КЕРУВАННЯ РАКЕТНИМ ОБ'ЄКТОМ

Сєнькін В. С., Сюткіна-Доронина С. В.

      ПРО ЦИХ АВТОРІВ

Сєнькін В. С.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України
Україна

Сюткіна-Доронина С. В.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України
Україна

      АНОТАЦІЯ

      Мета статті – розробка методичного забезпечення для оптимізації на початковому етапі проектування основних характеристик керованого об'єкта (КО) з маршовим ракетним двигуном на твердому паливі, що включає формалізацію комплексної задачі спільної оптимізації проектних параметрів, параметрів траєкторії і програм керування рухом КО, який може здійснювати політ по балістичній, аеробалістичній або комбінованій траєкторіях. Задачу сформульовано як задачу теорії оптимального керування з обмеженнями у вигляді рівностей і диференціальних зв'язків. До складу параметрів, які оптимізуються, включені проектні параметри КО, параметри, що визначають програми керування рухом КО на різних ділянках траєкторії. Запропоновано підхід до формування програм керування КО у вигляді поліномів, що дозволяє звести задачу теорії оптимального управління до задачі нелінійного математичного програмування. Про-ведено огляд методів оптимізації та виконано порівняльний аналіз методів випадкового пошуку з градієн-тними методами. Показано доцільність застосування на першому етапі генетичного алгоритму випадкового пошуку, за допомогою якого проводиться швидке і повне дослідження всього простору пошуку оптимального розв’язку і знаходиться розв’язок, найбільш наближений до глобального оптимуму цільового функціоналу. Потім на наступному етапі пропонується використовувати градієнтний метод покоординатного спуску в околиці знайденого на першому етапі розв’язку для знаходження глобального оптимуму цільового функціоналу. Запропоновано підхід для розв’язання сформульованої задачі, що дозволяє з необхідною для проектних досліджень точністю визначати оптимальні в заданому класі функцій програми керування рухом і раціональні значення проектних параметрів КО. Наведені алгоритми, що використані для оптимізації проектних параметрів, параметрів траєкторії і програм керування КО, можуть використовуватися проектними організаціями на початковому етапі проектування об'єктів ракетно-космічної техніки різного призначення. Pdf (Український)







      КЛЮЧОВІ СЛОВА

керований об'єкт, маршовий ракетний двигун на твердому паливі, початковий етап проектування, проектні параметри, програми керування рухом, цільовий функціонал, оптимізація, методи випадкового пошуку, гра-дієнтні методи

      ПОВНИЙ ТЕКСТ:

Pdf (Український)









      ПОСИЛАННЯ

1. Тарасов Е. В. Алгоритм оптимального проектирования летательного аппарата. М.: Машиностроение. 1970. 364 с.

2. Разумев В. Ф., Ковалев Б. К. Основы проектирования баллистических ракет на твердом топливе. М.: Машиностроение, 1976. 356 с.

3. Tewari Ashish. Advanced control of aircraft, spacecraft and rockets. Kanpur: John Wiley & Sons, 2011. 456 p.

4. Сенькин В. С., Сарычев А. П. Выбор проектных параметров и программ управления на начальном этапе проектирования ракет-носителей. Техническая механика. 2014. № 3. С. 33–47.

5. Сенькин В. С. Комплексная задача оптимизации проектных параметров и программ управления твердо-топливной ракеты-носителя сверхлегкого класса. Техническая механика. 2012. № 2. С. 106–121.

6. Кротов В. Ф., Гурман В. И. Методы и задачи оптимального управления. М.: Наука, 1973. 446 с.

7. Алпатов А. П., Сенькин В. С. Комплексная задача оптимизации основных проектных параметров и программ управления движением ракет космического назначения. Техническая механика. 2011. № 4. С. 98–113.

8. Пантелеев А. В., Летова Т. А. Методы оптимизации в примерах и задачах: учебник для вузов. М.: Высш. шк., 2005. 544 c.

9. Рассел Стюарт, Норвиг Питер Искусственный интеллект: современный подход. Пер. с англ. М. : Изда-тельский дом «Вильямс», 2007. 1408 c.





Copyright (©) 2018 Сєнькін В. С., Сюткіна-Доронина С. В.

Copyright © 2014-2018 Технічна механіка


____________________________________________________________________________________________________________________________
КЕРІВНИЦТВО
ДЛЯ АВТОРІВ
Правила для авторів