ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА
ISSN 1561-9184 (друкована версія), ISSN 2616-6380 (електронна версія)

English
Russian
Ukrainian
Головна > Архів > № 3 (2021): ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА > 5
________________________________________________________

УДК 623.467.56

Технічна механіка, 2021, 3, 37 - 47

ВИЗНАЧЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ РЕАКТИВНОЇ СИСТЕМИ ЗАЛПОВОГО ВОГНЮ

DOI: https://doi.org/10.15407/itm2021.03.037

Гладкий Е. Г., Заволока О. М.

      ПРО ЦИХ АВТОРІВ

Гладкий Е. Г.
Державне підприємство "Конструкторське бюро "Південне" імені М. К. Янгеля,
Україна

Заволока О. М.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України,
Україна

      АНОТАЦІЯ

      Сучасні реактивні системи залпового вогню (РСЗВ) перебувають на озброєнні багатьох країн світу і є ефективним засобом ураження розосереджених на площі групових цілей. У процесі створення та модернізації РСЗВ виникають задачі оцінювання ефективності їх застосування з метою вибору оптимального варіанту. Для РСЗВ основним показником ефективності ураження площинних цілей є відносна площа ураження цілі. Цей показник залежить від площі ураження самої системи залпового вогню (ступеня збитку, що завдається цілі під час залпу).
      У статті запропоновано відносний критерій, який дозволяє оцінити і оптимізувати площу ураження залпу. Критерій пов'язує площу ураження залпу і неуражену площу по відношенню до максимальної площі ураження і площі накриття. В якості площі накриття розглядається площа охоплюючого опуклого багатокутника для всіх точок падіння реактивних снарядів (РС) під час залпу. Показано, що область зміни запропонованого критерію представляє інтервал [0, 1].
      Із застосуванням запропонованого критерію для 4 точок падіння РС з площею ураження у вигляді кола, досліджено дві базові структури: ромб (двох правильних трикутників) і квадрат. Для них визначено оптимальні відстані для точок падіння РС, які дозволяють отримати максимальний рівень ураження. Показано, що отримане оптимальне розташування точок падіння РС дозволяє довести ступінь збитку для структури квадрата до більш оптимальної схеми ромба (являє собою частину гексагональної структури, найбільш ефективної з точки зору задачі пакування). Для залпу 16 РС отримано, що з точки зору запропонованого критерію існує оптимальне співвідношення площі (радіусу) ураження РС і параметрів технічного розсіювання. Максимальне значення критерію для залпа з урахуванням технічного розсіювання не перевищує рівня 0,33 і воно значно менше за ту величину, яку можливо отримати для оптимальних структур (ромб і квадрат).
      Показано можливості використання критерію для вибору оптимальних точок падіння РС з урахуванням різних типових цілей в складі групової цілі та відмінних від кола конфігурацій площ ураження для окремого РС.
      Pdf (Український)







      КЛЮЧОВІ СЛОВА

реактивна система залпового вогню, ефективність, площа ураження залпу, площа накриття

      ПОВНИЙ ТЕКСТ:

Pdf (Український)









      ПОСИЛАННЯ

1. Меликов А. В. Имитационная модель оценки эффективности стрельбы подразделениями РСЗО. Кибернетика и программирование. 2014. №3. С. 91–102.

2. Фендриков Н. М., Яковлев В. И. Методы расчетов боевой эффективности вооружения. М.: Воениздат. 1971. 224 с.

3. Упаковка кругов. URL: http://ru.wikipedia.org/wiki/ Упаковка кругов (дата звернення 15.04.2021).

4. Оценка эффективности огневого поражения ударами ракет и огнем артиллерии. Под общ. ред. А. А. Бобрикова. СПб.: «Галея Принт», 2006. 424 с.

5. Балаганский И. А., Мержиевский Л. А. Действие средств поражения и боеприпасов: Учебник. Новосибирск: Изд-во НГТУ. 2004. 408 с.





Copyright (©) 2021 Гладкий Е. Г., Заволока О. М.

Copyright © 2014-2021 Технічна механіка


____________________________________________________________________________________________________________________________
КЕРІВНИЦТВО
ДЛЯ АВТОРІВ
Правила для авторів =================== Політика відкритого доступу
Політика відкритого доступу =================== ПОЛОЖЕННЯ
про етику публікацій
ПОЛОЖЕННЯ про етику публікацій ===================