ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА
ISSN 1561-9184 (друкована версія), ISSN 2616-6380 (електронна версія)

English
Russian
Ukrainian
Головна > Архів > № 1 (2022): ТЕХНІЧНА МЕХАНІКА > 4
________________________________________________________

УДК 539.376

Технічна механіка, 2022, 1, 36- 41

ВИЗНАЧЕННЯ ЧАСУ РУЙНУВАННЯ ПРИ ПОВЗУЧОСТІ НА ОСНОВІ ПІДХОДУ ТЕОРІЇ НАДІЙНОСТІ

DOI: https://doi.org/10.15407/itm2021.04.036

Пошивалов В. П.

      ПРО ЦИХ АВТОРІВ

Пошивалов В. П.
Інститут технічної механіки Національної академії наук України і Державного космічного агентства України,
Україна

      АНОТАЦІЯ

      У роботі запропонована ймовірнісна модель руйнування конструкційних матеріалів при повзучості, що базується на позиціях теорії надійності. Припускається, що при руйнуванні зразка під дією постійного навантаження між величиною деформації повзучості, накопиченої за час, і ймовірністю неруйнування зразка в даний момент часу існує функціональна залежність. На основі цього допущення і факту, що у більшості випадків функція інтенсивності відмов і типова крива залежності швидкості деформації повзучості від часу змінюються немонотонно і мають U-образну форму, отримана відповідна залежність ймовірності неруйнування. Рівняння повзучості і довготривалої міцності приймаються у вигляді степеневих залежностей з урахуванням поперечного звуження зразка в процесі деформування. Для степеневого закону повзучості без зміцнення отримані співвідношення, які визначають середній час до руйнування і середньоквадратичне відхилення довготривалої міцності розтягнутого постійною силою стрижня в умовах повзучості. Визначено коефіцієнт варіації довготривалої міцності, який має дві кінцеві границі. Показано, що зі зменшенням напруження у крихкій зоні руйнування спостерігається збільшення розкиду експериментальних даних по часу руйнування при однакових рівнях напруження, а у в’язкій зоні руйнування він відсутній. Проведено порівняння теоретичних розрахунків з результатами випробувань на довготривалу міцність зразків з корозійностійкої сталі 12Х18Н10Т при температурі 850°C. Константи матеріалу визначалися після обробки відповідних експериментів на повзучість і довготривалу міцність. Отриманий теоретично визначений час руйнування зразків при повзучості при лінійній залежності функції інтенсивності відмов від швидкості деформації повзучості менший, ніж при квадратичній, а відповідні середньоквадратичні відхилення більші. В обох випадках розрахунку теоретичні результати задовільно відповідають експериментальним даним як по часу руйнування, так по його середньоквадратичному відхиленню.
      Pdf (Український)







      КЛЮЧОВІ СЛОВА

повзучість, довготривала міцність, пошкоджуваність, імовірність неруйнування, час руйнування, середнє квадратичне відхилення часу до руйнування

      ПОВНИЙ ТЕКСТ:

Pdf (Український)









      ПОСИЛАННЯ

1. Работнов Ю. Н. Ползучесть элементов конструкций. М. Наука, 1966. 752 с.

2. Качанов Л. М. Основы механики разрушения. М.: Наука, 1974. 311 с.

3. Локощенко А. М. Ползучесть и длительная прочность металлов. М. Физматлит, 2016. 504 с. https://doi.org/10.1201/b22242

4. Переверзев Е.С. О термодинамическом подходе к оценке долговечности материалов. Физико-химическая механика материалов. 1979. Т. 15. № 7. С.83–85.

5. Радченко В. П., Шершнева М. В., Кубышкина С. Н. Оценка надёжности элементов конструкций в условиях ползучести на основании стохастических обобщённых моделей. Вестн. Сам. гос. техн. ун-та. Сер. Физ.-мат. науки. 2012. 3(28). С. 53–71.

6. Болотин В. В. Ресурс машин и конструкций. М:. Машиностроение, 1990. 448 с.

7. Пошивалов В. П. Об одном подходе к определению времени до разрушения в условиях ползучести. Проблемы машиностроения и надежности машин. 1993. №3. С. 56–60.

8. Закономерности ползучести и длительной прочности: справочник / ред. С. А. Шестериков. М.: Машиностроение, 1983. 101 с.

9. Пошивалов В. П. Определение времени до разрушения в условиях ползучести. Изв. ВУЗов. Машиностроение.1989. №11. С.19–23.





Copyright (©) 2022 Пошивалов В. П.

Copyright © 2014-2022 Технічна механіка


____________________________________________________________________________________________________________________________
КЕРІВНИЦТВО
ДЛЯ АВТОРІВ
Правила для авторів =================== Політика відкритого доступу
Політика відкритого доступу =================== ПОЛОЖЕННЯ
про етику публікацій
ПОЛОЖЕННЯ про етику публікацій ===================